İstanbul Düğün Fotoğrafçısı

İstanbul Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGaleriGiriş yap

Paylaş | 
 

 Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Ckmk
Admin
Admin
avatar

Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 6844
PUAN : 34632
Tebrikler : 65
Kayıt tarihi : 14/10/09
Yaş : 28
Nerden Nerden : istanbul
Lakap Lakap : Admin

Altın
Wwe Birinciliklerim:

MesajKonu: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın   Cuma Eyl. 09, 2011 12:51 pm

GÜVENLİK TEMELİ:

Güvenlik temeli öncelikle işletim sisteminizin açık kapılarını kapatmanızdan geçer, bu kapılar açık olduğu sürece anti - virüs programları veya firewall gibi yazılımlar size bir faydası olamayacaktır.
Klasik dj sonsuzluk örneği olacak ama daha iyi anlayabilmeniz için şöyle açıklayayım. Bir su bardağını ele alalım, su bardağınızda ne kadar çatlaklar var ise o kadar içerideki bilgiler ( yani su ) savunmasız kalacak ve dış etkenlere yenik düşecektir.

Bu durumda siz her ne kadar su bardağınızın ağzını bir kağıt ile bile kapatsanız ( bu sizin anti-virüs ) programınız olacak, su yine çatlaklardan etkilenecek ve yenilecektir. Sanırım bu örnek size yeterli açıklamayı yaptı o halde temelin ne kadar önemli olduğunu ve şimdi anlatacaklarımın savunmanıza ne kadar etki edebileceğini bir kat daha anlamış olduk.

KRİTİK GÜNCELLEME & Service Pack’ler:

İşletim sisteminizi kurdunuz her şey tamam, virüs programınızı kurdunuz, firewall programını vs. kurdunuz güvendesiniz o halde değil mi? Hayır, yanılıyorsunuz güvende değil sadece kendinizi bu yazılımların verdiği rahatlıkları düşünerek kandırıyorsunuz.

İşletim sistemini kurduğunuzda ilk yapmanız gereken WINDOWS UPDATE sitesine girerek " kritik güncelleme " yapmanız, bu kısımda göreceğiniz tüm yamaları kurmalısınız.

Ayrıca microsoft ürünlerinizde gerekli updatelerini yapmalısınız, örneğin microsoft office programınızın da updatelerini yapmanız bu yazılımlar üzerinde bulunan açıkları kapatmış olmanızı sağlar.

Bu update’i yapmanız ( 60 sn. sonra reset atma, Yüksek CPU kullanımı, İşletim sistemi temel dosyalarının açıkları, Bilgisayarınızın Yavaşlaması gibi birçok sorunun çözülmesine sebep olacaktır )

Windows update yapmak için ( başlat >>> yukarıda ki uygulamalarda göreceğiniz Windows update butonuna basın )

Kritik güncellemeleri ve servis pack yüklemesi yaptıktan sonra artık diğer işlemlerimize geçebiliriz.

ANTI - VIRÜS PROGRAMLARI:

Bu konu sizin için çok önemli, yanlış bir seçim sizin bilgisayarınızı virüsler için bir lunapark haline getirebilir. Her yönüyle detaylı olarak araştırmak ve tüketici yorumlarını da dikkate almanız gerekmektedir.

Genel olarak önerilen NORTON anti-virüs programı son zamanlarda iyice marka yoluna gitmekte ve her marka yoluna doğru giden yazılımlar gibi görevini unutmuş sadece para amaçlı çalışan bir yazılım markasıdır. Norton tüketici tarafından artık ağız alışkanlığına dönmüş, güvenlik konusunda bilgisi olanda olmayanlarda direkt olarak norton yazmaktadır.

Norton en iyisi diyenlere ilk soracağınız soru şu olmalı, başka anti virüs programı denedinizdi? Neden en iyisi? Sisteminizden kolaylıkla kaldırabiliyor musunuz? Kaldırdığınızda artık dosyaları size sorun yaşatıyor mu?

Bunların tatmin edici cevaplarını isteyin, yoksa bizlere göre asla en iyisi olarak kabul edilemeyecek bir markadır norton.

Dikkat ederseniz arkasında büyük sorunlar bırakan, güncellemesi oldukça geç, kaldırıldıktan sonra internet üzerinde belki de tamir edilemeyecek sorunlar bırakması, 2. bir anti virüs programına asla sistemde izin vermemesi ve hatta firewall programlarınızı bile etkilemesi norton programını gözümüzde o eski değerini yıkmaya yetmiş bulunmaktadır.

Benim önerim, beni tanıyanlar için klasik bir cevap olacaktır KASPERSKY olacaktır, birçok anti-virüs programını uzun süreler kullandım, etkilerini size tarafsız olarak aktardım. En büyük sorun yaşadığım anti - virüs programı ise maalesef norton olmuştur. Aslında genel bir sorun haline gelen norton her sitede veya forumda bir kaç norton sorununu görmemize sebep oldu.

Kaspersky hakkında her şeyi ve detaylı kurulum / download açıklamasını bu adresten bulabilirsiniz:
http://www.forumtrportal.com/showthread.php?t=313159

CHAT PROGRAMLARININ GÜVENLİGİ:

İnternet dünyamızın ayrılmaz parçaları olan Chat yazılımları ilgi çekici olduğu kadar güvenlik sorunlarında bir hayli büyüktür. Bir çok trojan bu ilgi çekici yazılımların birer kabusa dönüşmesini ve bizim özel yazışmalarımızı ve bilgilerimizi dağılmasına sebeptir.

Bunların en başında gelen ve herkes tarafından bilinen TRUVA trojanlar, efsane olan Truva atının yolunda giden nerdeyse bir efsane olmaya aday olan bu trojanlar sinsice bu yazılımlarımızı ve bizleri tehdit eder.

Truva’ya yakalanmak yine diğer virüslerden farksız bir yol izlemektedir, size karşı kullanıcıdan ( exe, scr, msi vs. ) gibi uzantılı dosyalar yollanır, siz bu dosyalara tıkladığınızda Truva görevini yerine getirmek için avını sinsice ele geçirir.

Bilgisayarınızın açılışına yani başlangıç programlarının arasında yerini alır artık bu dakikadan itibaren siz bir av, Truva ise bir avcı olarak hızla görevini yerine getirmeye başlar.

Karşıda ki kullanıcı sizin arka kapı açıklarınızı aramaya başlar, kullanıcı sizin bilgisayarınızda bulunan Truva sayesinde IP taraması yaparak bilgisayarınızda ki açık kapıya ulaşır ve açık portlar sayesinde bilgisayarınızın içine sızmayı başarır.
Bu sayede artık bilgisayarınız açık sergiye döner ve diğer kullanıcı tarafından sizin haberiniz bile olmadan gerekli dosyalarınızı görebilir, bunları aktara bilir veya sisteminizden silebilirler.

Peki, bu av olmaktan nasıl korunacaksınız, öncelikle virüs programınızı devamlı olarak güncelleyeceksiniz, firewall programınızı açık tutacak ve aldığınız dosyaları mutlaka virüs taramasından geçireceksiniz.

Ki ICQ, MSN ve benzeri programların menüsünde dosya alma özelliklerinde göreceğiniz anti-virüs programından geçsin mi? kısmına girip anti-virüs programınızı program files klasörünün içinden seçerek her dosyayı alırken taranmasına sebep olacaksınız.

Diğer yandan Truva atlarından korunmak için free internet tarayıcılarından yararlanabilir ve bunları düzenli olarak kullanabilirsiniz. Örneğin www.sygate.com ve www.kerio.com gibi siteler Truva atlarını kolaylıkla tespit ederler.

Temizleme görevini ise kaspersky programınıza bırakmanız yeterli, yine bu tür açıkların devam etmemesi için mutlaka firewall programı kullanmanızı şiddetle öneriyorum.

DIALER Ve Savunma Yöntemleri:

Dialer bilindiği gibi telefon ile internette bağlanan kullanıcılar için dev bir sorun, kablonet ve benzeri bağlantıları kullananlar için ise deli eden sülük yazılımlar diye tabir ettiğimiz kategoride yer almaktadır.

Günümüzde dialer olayı çok riskli değildir, artık kullanıcılar bunun ne anlama geldiğini ve nelere sebep olacağını çok iyi bilmekte bu tuzaktan uzak durmaktadır.

Ama ne kadar ileri kullanıcı sayısı artsa da, dialer üzerinden para kazananlarında teknikleri o kadar ileri düzeye gitmektedir. Halen 3. dünya ülkelerinde telefon üzerinden bağlantı kurduğunu unutmamak gerekir.

Dialer internet üzerinden ve sizin istediğiniz veya istediğiniz dışında bilgisayarınıza sızar, bu dakikadan itibaren telefon üzerinden bağlanan kullanıcı için büyük bir sorun başlıyor demektir.

Kullanıcı bu dialer yüzünden çok yüksek telefon faturaları ile karşılaşabilir, dialer sitelerin üzerinde bulunan java ile hazırlanan yazılımlar sayesinde sizi bu tuzağın içine çeker.
Buraya tıkla veya tamam seçeneği sunan bu pencereler sizi savunmasız bırakır her ne kadar kapatmaya yani X işaretine bile tıklasanız tekrar ve tekrar açılmaya davet eder, klavyeden farkında olmadan bastığınız bir tuş sizin sonunuzu hazırlar.

Bu durumda yapmanız gereken en hızlı yöntem ise ALT + F4 tuşuna basarak ( ardı ardına ) o pencerelerin bulunduğu sitelerin kapanmasına sebep olacaktır veya CTRL + ALT + DELETE tuşlarına bastığınızda görev yönetiniz açılacak, burada işlemlere girin ve EXPLORER exe yazılı işlemi sonlandırın, bu bütün web sitelerin kapanmasına sebep olacaktır.

Peki ya bunları yapamadan sizin isteğiniz dışında bu sülük sizin bilgisayarınıza yerleşmiş ise? Hemen bu anda yapmanız gereken internetten çıkmak, bu durumda kesinlikle internette bağlı kalmayın.

Bilgisayarınızda yüklü olan SPYWARE, SPYBOT S&D veya YAW gibi yazılımlar ile genel tarama yapmalısınız ( bu programları da güncellemeyi unutmayın ) eğer bilgisayarınızda bu programlar yok ise başka bir arkadaşınızdan internette bağlanarak temin edebilirsiniz.

İnternet bağlantıları yani ağ bağlantılara girin sizin bilginiz dışında bulunan numaraları silin, ayrıca başlangıca yerleşecek olan dialer için ise başlat >>> çalıştır >>> mscongif, yazın enter tuşuna basın, açılan pencerede başlangıç kısmına girin garip olan exe isimlerini veya sizin bilmediğiniz exe dosyalarının işaretini kaldırın ( dikkat: anti virüs ve firewall kutularını kaldırmayın, hemen exe isminin yanında bulunan açıklama yerini okuyun ve bu exe nin nereye ait olduğunu görün )

Dialer için en büyük önlem her siteye dalmamaktan geçer, özellikle illegal siteler dialerın beslendiği ve avını beklediği sitelerdir. ***** & serial, adult ( porno ) gibi siteleri ileri kullanıcı değilseniz ziyaret etmeyin, bunlar için paylaşımlı forumları kullanın. Bu tip sitelerde bulunan ***** ve diğerleri denenmiş olduğu için size zarar verme oranı min. Derece de kalacaktır.

SPY’LAR ( İnternet Explorer Açılış Sayfasının Değişmeme sorunu ) :

Beklide en çok karşılaşılan sorunlardan biri Explorer sayfasına yapışan ve sizi esir eden sitelerdir, bunlar kullanıcının web tarayıcısına kendi reklamlarını ekler ve sizin yazdığınız adreslerin açılmamasına sebep olur.

ActiveX dediğimiz kısımlara yerleşen bu spylar günümüzdeki anti-spy programlarının bile yetersiz kalmasına sebep olurlar. Bu konuda dikkatli olmalıyız ve yine yukarıda dediğim gibi adult ve ***** ( illegal ) sitelere dikkat etmeliyiz.

Sizin karşınıza gelen yükleme pencerelerinde kutucuk göreceksiniz ve bu kısımda üç seçenek olacak EVET – HAYIR – HAKKINDA gibi 3 buttondan oluşan bu pencereye evet olarak tıkladınız da bu spy’ı içeriye davet etmiş olacaksınız.

Peki, ama bu pencereler hemen hemen her sitede çıkıyor ne yapmalısınız bu durumda, özellikle illegal sitelerde bunun kutusunu tıklayıp hayır seçeneğine tıklamalısınız.

Mesela bu mynet.com adlı sitede oyun bölümünde karşınıza çıkar bu masum ama gerekli bir penceredir, buna tıklamadığınız sürede java tabanlı oyun bilgisi bilgisayarınız aktarılamaz ve oyun sayfaları açılamaz.

O halde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta sadece güvenliğinden ve güvendiğiniz sitelerde bu kutucuya tıklayıp evet butonuna tıklamaktır.

Yine dialer gibi asla kolay kolay kurtulmanıza izin vermeyecektir bu pencereler, bu tür ardı ardına açılan pencereler ile karşılaştığınızda ya ALT + F4 veya CTRL + ALT + DELETE yolunu izleyerek görevleri sonlandırma yoluna girin.

Eğer bu spy açılış sayfanıza bulaşmışsa o halde yapmanız gerekenler şunlardır, Hijack adlı programı kullanmanızı şiddetle öneririm, yalnız bu programında dikkat etmeniz gereken yönleri vardır. Her şeyi sil veya block yap demek size sorun yaşatacaktır, bu program için yapmanız gerekenler:

Hijack download : http://www.softpedia.com/public/scri...hero/10-17-69/
Hijack kullanım detayları ( okumanız önerilir ): http://www.timuroglu.com/dosya/hijack_this.htm

Yine bunun yanı sıra SPY Sweeper veya SPYBOT 1.3 versionu kullanmanız gerekmektedir, spybot içinde yapmanız gerekenler bu dökümanın içerisinde bulunan( hemen bu konun devamı ) SPY programları hakkındaki bölümü okumanız yeterli olacaktır. ( download adreslerini de bulacaksınız )

Manuel olarak temizlemek için yapmanız gerekenler, öncelikle internet bağlantınızı tamamen kapatın bilgisayarınız internet ile bağını kesin, ardından başlat >>> çalıştır >>> msconfig yazarak burada bulunan başlangıç içinde göreceğiniz garip exe isimlerini veya ilginizi çeken exe isimlerinin açıklamasını okuyarak kaldırın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda internette girin ve bu adresten www.spywareinfo.com/downloads/spg/ adresinden StartPage programını indirin, bu program sayesinde açılış sayfanızı değiştirebilirsiniz, açılış sayfası değiştirme kısmı pasif ( yani müdahale edilemeyecek şekilde ) olsa bile bu program size oldukça yardımcı olacaktır.

ANTI – SPY Programları ve Açıklamaları ( 4 spy programı hakkında ) :

Günümüzde birçok anti-spy programı bulunmaktadır, bizler tarafından bilinen ve güvenilen programların arasında ( ad-adware, spybot S&D, spy sweeper ) gibi programların görevleri ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıcam.

Her programın tanıtımı ve detaylarının altında full program download adreslerini göreceksiniz, kırık link ( hata veren adresleri ) lütfen bana bildirin.

SPYBOT SEARCH & DESTROY 1.3 Version ***** ( 5 YILDIZ ) :

Sadece yardım amaçlı olan ve bu işe başlamasının asıl sebebi sevdiği kıza ita fen yapılan bu ücretsiz program oldukça popülerdir, benim tarafımdan da üyelere birçok kez tavsiye edilen görevini oldukça iyi yerine getiren spybot programı spy ların korkulu rüyası.

Birçok kullanıcı eskiden spybot tavsiye ettiğimde spyları görmüyor diye bana geri dönüyordu, bunun sebebi update yapma alışkanlığımızın olmaması. Bir programı kurduğumuzda birçok kullanıcı hemen görevini yap emri verir programa, ama güncelleme konusunda pasif olan program size yeterli cevap veremeyecektir.

Allah dan spybot biz öneride bulunan kullanıcılarında düşündü ve 1.3 versionu biz kullanıcılara sundu, şuanda tüm updateleri içerinde barındıran ( 15.000 den fazla spy gören ) spybot 1.3 size spylar konusunda derdinize derman olacak şekilde show nu yapmaktadır.

SPYBOT kullanımı ise, kurulumdan sonra Türk bayrağını seçin, ardından üst köşede açılan pencereyi kapatın. Karşınıza çıkacak pencerede İNCELE butonuna basın, ( DİKKAT bu kısma geçmeden önce internetten tamamen çıkın, bilgisayar ile bağlantısını kesin ) inceleme bitene kadar hiçbir şeye dokunmadan bekleyin, bazı spyları tararken veya bulduğunda bu bekleme süresi uzaya bilir bu durumda kesinlikle programı sonlandırmayın.
Tarama bittiğinde aynı pencere üzerinde göreceğiniz “ seçili hataları düzelt “ butonuna basın ve temizlenmesini bekleyin.

Ara sıra program üzerinde göreceğiniz güncelleme bölümüne girin, son güncellemeleri takip edin.

Spybot s&d gerek güncel yapısı, gerek ise karşılıksız yardım amaçlı olması ve bu işi başarıyla yapmasından dolayı benim gözümde 5 yıldızı hak eden bir program oluyor.

SPYBOT S&D 1.3 Version Download: http://www.softpedia.com/public/scri...hero/10-17-21/

AD-AWARE 6.0 *** ( 3 YILDIZ ) :

Bu program ne kadar kullanıcılar tarafından şiddetle önerilse de bana göre diğer spy programlarına göre zayıf kalan, üstüne para talep edilen bir program.
Eğer üretici firma tarafından FREE olarak sunulsaydı benim gözümde iyi bir yere sahibi olacaktı, ama dediğim gibi diğer spy programlarına göre yetersiz kalsa da üstüne para istemeleri oldukça sinir bozucu olduğu ortada.

Ad-aware iki türlü tarama imkanı sunuyor, yüzeysel ( önermem bunu ), detaylı tarama ( uzun ama güvenilir )

Çalışma mantığı yine diğer spy yazılımları gibi yol almakta, detaylı tarama yaptığınızda zaman konusunda sizi biraz zor anlar yaşatsa da şiddetle bu tarama şeklini size önericem.

Ad-aware çalıştırmadan önce güncellemeyi ve internetten tamamen çıkmayı kesinlikle unutmayın, ayrıca bu programı kullanan arkadaşlar mutlaka bilgisayarı da spybot s&d 1.3 yazılımı da bulundurması iki tarama yapmalarını öneririm.

Ad-aware paralı olması, görevini tam anlamıyla yapmaması ve norton gibi marka olma yolunda sadece çalışma yapmaları, karışık ve ince detaylar isteyen bir yapısı olmasından dolayı benim gözümde 3 yıldızı bile zor alabilen bir program. Yeni versionlarında giderek kendini bozmaya başladı, kullanıcılarda bunun üzerinde çok konuşmaya başladı.

Ad-aware 6.0 Professional Build 181Download: http://www.filebox.ru/download/ad-aware/1653/

SPY SWEEPER ***** ( 5 YILDIZ ):

İşte karşımızda bir ücretli anti-spy programı daha, bazen şunu düşünüyorum acaba ücretli anti-spy yazılımcıları bu spylerı hayatımıza kendilerimi sokuyor? Sanırım bu sorunun cevabı evet olacak gibi.

Bu program ad-aware gibi ücretli olmasına karşın oldukça güçlü ve akıllı bir savaşçı, ad-aware gibi pasif kalmıyor detaylı ve spylara karşı ölümcül darbeler vuruyor ve oldukça kapsamlı bir anti-spy programı.

SPY SWEEPER worm, açılış sayfası etkilenmesi, başlangıca yerleşen spylar, ekle/kaldır üzerinde bulunan web spyları ve Explorer ikonlarını yok etme canavarı.

SWEEPER Bho yani browser yardım objesi içeriyor bu özellik Explorer üzerine yerleşen ikonları ve tarayıcıları yok etmenize yarıyor, örneğin yahoo veya buna benzer Explorer sayfası üzerine extra tarayıcı göreviymiş gibi duran spyları siz ekle/kaldıra girmeden yok etmenizi sağlıyor ve bu konuda oldukça başarılı bulduğum bir program.

Bunun yanı sıra açılış sayfanıza yerleşen reklam sayfalarını da kökünü kurutmakta birebir ilaç diyebilirim, çalışma mantığı yine aynı diğer spy yazılımları gibi ve oldukça basit, anlaşılır menüye sahip.

Yine bu programı çalıştırmadan önce son güncellemeler var mı? Diye bakmanızı tavsiye ederim, bunun ardından yapmanız gereken ise internetten tamamen çıkmak ve tarayıcınızı çalıştırmak.

Sweep Now butonuna basıyorsunuz ve ardından start butonuna basıyorsunuz, tarama bittiğinde size bulunan spy ve zararlı ikonları gösterecek burayı control edin silinmesini istemediğiniz bir uygulama var ise kutusundan işareti kaldırın.

Daha sonra NEXT butonuna basın, size temizliyorum diye soracak siz YES butonuna basın, ardından son dediğinizde eğer spylerın kaldırılması için bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyorsa izin verin.

SPYBOT S&D ile bilgisayarınızda bulunması gereken program, size spy kabusunu yaşatmamayı amaçlayan bu iki yazılımı her zaman bilgisayarınızda bulundurun ve düzenli olarak tarama yapma imkanı sunun.

SPY Sweeper yüksek güncel yapısı, paralı olmasına rağmen bu işi başarıyla yerine getirmesi, geniş tarama alanı ve detaylı arama özelligi, daha kolay menü ve kafa karıştırmayan temel menüleri sayesinde benim gözümde 5 yıldızı fazlasıyla hak eden bir program.

SPY SWEEPER Download: http://sales.webroot.com/downloads/r...up1_192681.exe
Yalnız c/p yöntemiyle yazmayın seriali, Klavyeden tek tek girin...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://dugunfotografcisi.yetkinforum.com
berk
Wwe Hayranı
Wwe Hayranı


Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 93
PUAN : 102
Tebrikler : 1
Kayıt tarihi : 11/04/10

MesajKonu: Geri: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın   Cuma Eyl. 09, 2011 1:54 pm

geniş anlatımlı olmuş okumaya üşendim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
MaTaDor
Başkan
Başkan
avatar

Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 210
PUAN : 10855
Tebrikler : 12
Kayıt tarihi : 28/10/09
Yaş : 27
Nerden Nerden : İSTANBUL
Lakap Lakap : önemli kişi

Altın
Wwe Birinciliklerim:

MesajKonu: Geri: Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın   Cuma Eyl. 09, 2011 2:10 pm

bendee
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Her Konuda Güvenliginizi Ele Alın
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
İstanbul Düğün Fotoğrafçısı :: Programlama :: Güncel Teknoloji & Hi-Tech :: Güvenlik Bölümü-
Buraya geçin: